Yaşa Göre Çocuk Odası / Bebek Odası Dekorasyonu

Çocuğunuzun odasının yeniden dekore edecekseniz, yaşını göz önünde bulundurmayı unutmayın. Belki evinizi baştan aşağı yeniden dekore ediyorsunuz ya da yeni bir eve taşındınız, peki çocuğunuz için en güzel odayı hazırlamaya ne dersiniz?

Çocuğunuzun odasını ekore ederken, yaşından yola çıkın. Örneğin, 3 yaş üzerindeki çocuğun odası için yumuşak bir halı seçin ve bol bol oyuncak sepeti kullanın

İster yeni doğmuş bir bebek, ister kocaman bir çocuk için olsun; çocuk odalarını dekore etmek büyük bir titizlik istiyor. Odasına uygulayacağınız dekorasyona karar vermeden önce, çocuğunuzun yaşını gözönünde bulundurmayı unutmayın.

0-3 yaş arası:
Bebeğiniz bu süreçte çok hızlı büyüyeceğinden, küçük mobilya almamaya özen gösterin. Aldığınız karyola standart boylarda olsun. Bebeğinizin alt bezini, elbiselerini değiştirdiğiniz alana yakın bir bölgeye, komodin koyabilirsiniz. Eşyalara uzanmak istediğinizde, elinizin altında olması işinizi kolaylaştıracaktır. Bebeğinizin odasında mutlaka güneşlik kullanın. Parlak ışığın bebeğinizi rahatsız etmesini engellersiniz. Bebekler loş ortamda huzur bulurlar. Bu yüzden aydınlatma konusuna dikkat etmelisiniz. Bebeğinizi emzirirken oturmanız için, odasına bir koltuk yerleştirmeniz, işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak koltuk, şilte ve yastıklarda değiştirilemeyen yüzler kullanmamaya özen gösterin.3 yaş ve üzeri:
Bu yaşta çocuklar için en önemli şey oyundur. Bu yüzden odasındaki eşyaların tehlike içermemesine dikkat edin. Artık tek kişilik bir yatak alabilirsiniz. Alacağınız yatağın bazasını sandıklı seçerseniz, ortalıktaki döküntüleri kaldıracak yeriniz olur. Kız çocuklarında pembe tonlarını, erkek çocuklarında haki yeşili yaşam alanına sokun. Bu renkleri en rahat uygulayacağınız yer, ev tekstili ürünleridir. Odaya bolca oyuncak sepeti koyun. Sepetlerin çok yüksek olmamasına özen gösterin, çünkü çocuğunuz içine oyuncaklarını koyma alışkanlığını bu sayede kazanacaktır. Çocuğunuz için küçük bir masa ve sandalye alın ki, aktiviteler için kendine ait bir yeri olsun. Pahalı halılar yerine, orta halli ve yumuşak bir halı tercih edin.

Mutlu çocuklar için mutlu odalar hazırlamak, ona karşı sevginizi göstermenin en güzel yollarından biridir. Çocuğunuzun rahatı ve güvenliği her şeyden önemlidir, sakın unutmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git